לוח המודעות הקיבוצי

בית אלפא - 1966
מה יותר יום יומי, יותר אפמרה מאשר לוח המודעות הקיבוצי הקבוע  בכניסה לחדר האוכל. גם קיבוצים בהם נגזר על מוסד זה להסגר, מה שנשאר ממנו זה לוח המודעות שעדיין קיים, חיי, נושם ובועט.
לוח המודעות כשמו כן הוא, לוח המודיע ברבים על כל דבר שמתרחש במרחב הקהילתי. ידיד שח לי  שאם הוא רוצה לדעת מצבו של קיבוץ הוא הולך אל לוח המודעות.
בעבר (טרם עידן הלוח האלקטרוני)  הוא היה חזות הקיבוץ במובן הרחב ביותר. לוח המודעות בטא מעגל חיים שלם. מלידה עד פטירה. משיחת קיבוץ עד יום הבוחר. מציוני חג ומועד עד גיוסים לכל דבר ועניין. מחלוקת מצרכים לחברים עד תור לשמירה בשער. מסידור עבודה עד סידור רכב. באמצעות לוח המודעות סודרו העניינים. החברים נפגשו עמו לפחות שלוש פעמים ביום כאשר הגיעו לחדר האוכל בבוקר, בצהרים ובערב.  הרעיון להצמיד את תא הדואר אל לוח המודעות יצר אף הוא נגישות יתר אל מקור אינפורמטיבי חשוב זה. (1)
כמי שאמון על הצד האסטטי, אני חייב להדגיש שמעל גבי לוח המודעות הקיבוצי התפתחה יצירה אומנותית עממית שאפשר לקרוא לה אומנות לוח המודעות.  (2). אלה שעמלו לאייר את מודעת הגיוס לפרדס ידעו שדין יצרתם נחרצה להיזרק בתום הגיוס .
יוצרי המודעות לחגים לא תמיד הקפידו לשמר את יצירתם למרות שהושקעו בה כוחות יצירה , זמן וכשרון. תפקידה של מודעה היא להעביר אינפורמציה, לקרא לציבור לפעולה,  לעורר ולהתריע , לעתים אף לשבח ולהודות. מטרה זו דרשה את תשומת העין הלב והשכל.  לכן רבות מהמודעות שנתלו על לוח המודעות לוו באיורים שובי עין ובתשומת לב גראפית. כאשר אני מהרהר בתפקיד אותו מלא ובחלקו עדיין
בית אלפא - שנות השבעים
ממלא לוח המודעות, פרטיו התלויים שייכים במובהק לסוגה הקרויה אפמרה. למחרת גיוס הכותנה או איסוף הבוטנים נזרקה המודעה לסל האשפה. לאחר חג הקיבוץ הורדה  מודעת החג . אגרות הברכה לשנה טובה שנשלחו לקיבוץ, הורדו למחרת החג מלוח המודעות.  הברכות הקיבוציות לשנה חדשה  הן הקלאסיקה של האפמרה.  היו קיבוצים בהם הארכיונאים היו בעלי מודעות קיבוצית ותודעה היסטורית והם היו אלה שמורידים את המודעות ושומרים אותם כתיעוד יקר מציאות לדורות הבאים.  בזכותם קיים כיום מאגר לא קטן של פריטי אפמרה בארכיונים הקיבוציים.
לפני שנים קיבלנו לארכיון התנועתי מאחד הקיבוצים הותיקים של עמק יזרעאל  אוסף מרתק  של חמישים שנות מודעות, ובו מאות פריטים מסודרים שהיו בעברם תלויים על לוח המודעות הקיבוצי. אפשר מהם ללמוד רבות הן על סדר היום והעניין של אותו קיבוץ והן על המסורת הקישוטית  המקומית של מודעות הקיבוץ.
מרתק לחקור את הקיבוצים על פי לוחות המודעות שלהם. הממצאים יראו בודאי לא רק את המשותף בין הקיבוצים אלא גם ובעיקר את השונה ביניהם.
הערות:
(1) מעניין לערוך מחקר ובו לשרטט פרופיל קיבוצי באמצעות לוח המודעות, לאורך השנים. רעיון זה אמור לכלול חתך  בין תנועתי, שנות ייסוד ומוצא  של כעשרים וחמישה קיבוצים. באמצעות מה שנתלה על לוח המודעות ונשמר בארכיון  לבדוק את הפרופיל המקומי באופן השוואתי לקיבוצים אחרים.  
(2) "אומנות האפמרה". מיטב הציירים הקיבוצים השתלבו באיורים למודעות חג ויובל, לאיור הזמנות פומביות לחתונה או למערכות בחירות לכנסת ישראל ולהסתדרות. היו אלה יצירות אומנות למטרות קצרות טווח שרבות מהן הורדו בגמר האירוע ופשוטו כמשמעו, נזרקו אל פחי האשפה. אלה שנשמרו  באמצעות הארכיון המקומי או האמן היוצר התבררו במשך הזמן כנכסי אומנות העומדים בפני עצמם.  גם ל"אומנות האפמרה" יש ערך ומשמעות מעבר לזמן החולף... אספן של חומרי אפמרה הוא ארכיונאי בנשמתו.


שילוב קולג'ים ממודעות חדר האוכל של בית אלפא