לירות בתוך הנגמ"ש


יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט יצא בקריאה נרגשת לראש הממשלה: "אנחנו מאותו המחנה, תפסיק לירות בתוך הנגמ"ש". מסתבר שאמרה זו כוחה יפה היה במיוחד כבר בבחירות לכנסות הראשונות. הבחירות לכנסת השנייה (30/07/1951) הוקדמו בעקבות משבר בין בן גוריון והדתיים על רקע גיוס בנות לצה"ל והחינוך האחיד לילדי עולים. באותה תקופה ממש הונהג משטר ה"צנע" ע"י דב יוסף , משטר שאף הוא גרר אחריו ביקורת נוקבת משמאל וימין. מפ"ם שבכנסת הראשונה  הייתה המפלגה השנייה בגודלה עם 19 מנדטים ועשרים חברי כנסת, חשה נבגדת ע"י בן גוריון כאשר נשארה מחוץ לממשלה. עם בא מערכת הבחירות מגויס צייר קריקטורות צעיר מקיבוץ געתון בשם שמואל (אלכסנדר) כץ כדי לאייר קריקטורות מטעם מפלגת מפ"ם (מפלגת הפועלים המאוחדת) .  בן גוריון ומפא"י היו ליריבים מובהקים של מפ"ם. שמואל כץ מאייר סדרה של 12 קריקטורות (נמצאות בארכיון השוה"צ בגבעת-חביבה) שבמרכזן דמותו הציורית של ראש הממשלה דוד בן גוריון.  בן גוריון הצטייר בעיני מפ"ם כאבי כל חטא. הוא הדמות שאליה יש לירות את מלא החצים.
שמואל כץ עושה זאת בכישרון ובנאמנות פוליטית לדוגמא. בן גוריון היא דמות שקל מאוד לאייר אותה. רעמת שערותיו הלבנות , דמותו הציורית , קומתו הנמוכה, התאימה בדיוק לציירי הקריקטורות. ואכן אין קריקטוריסט ישראלי באותה עת שלא צייר את דמותו הססגונית של ראש הממשלה.
למעלה משישים שנה לאחר ציור הקריקטורות הפוליטיות האלה של כץ, מסתבר שאין חדש תחת השמש, גם כיום השמאל ממשיך לירות בתוך הנגמ"ש...
                                                            יובל דניאלי