נתינה שכל כולה קבלה


"בין כסה לעשור" הוחלט בהנהלת "חבצלת" לקיים יום התנדבות  של פעילי הארגון, למען הקהילה. יעד המטרה שנבחר התפצל לשניים: קן "השומר הצעיר" בבאר שבע ובית ספר אזורי בכפר בדואי בין באר שבע לדימונה בשם קסר אל- ור.
בשני מקומות אלו המטרה הייתה לשפר את חזות המקום.
הנסיעה דרומה תמיד נושאת עמה את טעם המרחק, למרות כביש  - 6 המקצר זמנים באופן משמעותי. הגענו בשעות הבוקר אל אנדרטת חטיבת "יפתח" המוצבת בין קיבוץ בית קמה לקיבוץ שובל.  את האנדרטה תכנן ידידנו הטוב,  אדריכל- חיליק ערד מקיבוץ סער. אחרי כוס קפה מהביל, וסנדוויצ'ים של בוקר, הציב בפנינו  מפקד המבצע  מנכ"ל "חבצלת" איתמר שוויקה את דרכי הפעולה. אני התנדבתי לפעולה  בפזורה הבדואית בבית ספר אזורי
השוכן בבתים טרומיים צנועים , הדורשים שיפור מיידי של חזותם.
למעלה משלושים עובדי ופעילי "חבצלת"  התנדבו לצבוע ולשתול, לגרף ולעדור, כמנהג ימים ימימה. בדרך אל בית הספר האזורי בין הדיונות וגבעות החול הצחיחים שוכנת הפזורה הבדואית בספק כפרים , ספק מחנות אוהלים ופחונים ארעיים, ישובים שמעמד של חלקם עדיין לא הוסדר באופן חוקי. את היוזמה להגיע אל בית הספר האזורי  בפזורה הבדואית לקחו על עצמם איימן כבהא (מנכ"ל  "אג'אל" החטיבה הערבית של השומר הצעיר) ויוסוף כבהא שניהם מכפר ברטעה.
בכניסה לבית הספר התקבלנו בחמימות ע"י מנהלי בית הספר שלא וויתרו על קבלת פנים והכנסת אורחים כיאה למנהגי המקום, אות לרעות וידידות בין שני המוסדות.  שמענו על קצה המזלג מבעיות המקום , על מערכת החינוך ובעיותיה השייכת למועצה האזורית "אבו בסמה" המטפלת בפזורה הבדואית. המועצה האזורית "אבו בסמה" היא הגדולה בארץ הן בשטחה והן באוכלוסיה שבה. כל יום מוסעים קרוב ל30.000 תלמידים אל מוסדות החינוך שבשטח המועצה. 
מחצית מתקציבה של המועצה מופנה להסעות תלמידים הנמצאים במרחקים ממרכזי הלימוד והחינוך.

האורחים המשיכו לספר, ואנחנו דוחקים בהם להתחיל במלאכה....
הרמז הובן והתחלנו לצבוע ולשתול. מנכ"ל עכשווי ומכל"ל לשעבר, כולם ביחד לבשו לבן... צבעו והתלכלכו בצבע לבן. בין העבודות ממשיכות השיחות ונרקמת ידידות. קבוצה של נערים בוגרים בני המקום  מצטרפת לעבודה. היחד שבעשייה יש לו ערך מוסף. אני ממשיך לתעד ולצלם. תפקיד סטרילי משהו, למען ההיסטוריה.  כעבור שעה וחצי מסתיימת המשימה. קירות לבשו חג , ופרחי ורדים באדום עיטרו את גינות בית הספר. שני גמלים חלודים מברזל, נצבעו אף הם בלבן (חסר צבע חום הנאמן יותר למציאות) ע"י חגי הלוי שלא חסך צבע וזמן עד שהמשימה הושלמה.
ידידנו מבית הספר מחלקים קפה , תה ומים לפועלי "חבצלת" המיוזעים.
עם סיום העבודה , התכנסנו לטקס קצר של מסירת תשורה מ"חבצלת" באמצעות קרן הומניטארית , שתרמה אביזרי לימוד והוראה לתלמידים ולמורים. בלחיצות ידיים, ברכות וצילומים הסתיים הטקס. הרהרתי לעצמי שכך בצניעות ובצעדים מדודים, טווים חוטים של ידידות. בדרך זו מפרקים תחושות של זרות ותורמים להגברת האמון בין העמים.
מדברי הדוברים בטקס הובן שזו ראשיתה של ידידות מופלאה, בין מוסדות "חבצלת" בראשות  גבעת – חביבה, לבין בית הספר היסודי של המועצה האזורית "אבו בסמה".

חברים מספרים שגם מבצע צביעת הקן השומרי בבאר שבע עבר בהצלחה גמורה כאשר למתנדבי "חבצלת" מצטרפים  בוגרי השוה"צ באזור. הקן בבאר שבע סבל לאחרונה מהשחתה ע"י גורמי חוץ, והיה צורך דחוף לתקן את הנזקים.
כפנסיונר עם קבלות (תעודה רשמית של אזרח וותיק)  שמחתי לחלוק את המבצע עם צעירים לובשי חולצה כחולה עם שרוך לבן.  לדידי הייתה זו
נתינה שכל כולה קבלה.                                                    יובל דניאלי