בשיר ובחרט (מחווה ליהושע הניג)


עניין של חברות. כך אפשר להגדיר את המחווה שעשו נציגי סיעת השומר הצעיר  והליגה הסוציאליסטית בוועידה החקלאית החמישית שהתרחשה בין ה -  22-26 לינואר שנת 1939 , כלפי חברם לדרך ולסיעה, יהושע הניג (גן שמואל), שאושפז מטעמי בריאות בבית החולים בילינסון בפתח תקווה.  העניין החברי הוא בשליחת החוברת "בשיר ובחרט" שזה עתה יצאה מהדפוס שהיא למעשה הספר הראשון של הוצאת הספרים - ספריית פועלים.  עניין של חברות, כך אפשר להגדיר את המחווה שעשתה כלפי ארכיון יד יערי  עמירה הגני שהעבירה למשמרת את הספר "בשיר ובחרט" כאשר על הדף הפותח שלו, שיר  המוקדש לבריאותו של  יהושע הניג:

"לך, יהושע, למזכרת,
הקובץ בשיר ובחרט.
לך לאות וידיעה:
לחום לחמנו בוועידה.
שלמים יצאנו ובריאים...
שנס מתניך, התאזר
ואלינו שוב מהר !
לכלכלה חושה חיש
בלעדיך – עסק ביש !"

האיור: יצחק בן מנחם (משמר העמק)על השיר המלבב הזה חתומים כל חברי הסיעה וראשיה. ריכוז חתימותיהם של ראשי  התנועה והמפלגה בעת ההיא הוא נכס היסטורי יקר מציאות ובהחלט מצביע על סולידאריות ואכפתיות עם חבר שנאלץ מסיבות בריאותיות להעדר מהוועידה.    ב"שיר ובחרט" הוא קובץ לדברי שירה ומעשה חרט מוקדש לעבודה, כיבוש והגנה, בהוצאת הקבוץ הארצי השומר הצעיר - ינואר 1939. הספר הודפס ב – 1000 עותקים והיה הגרעין ממנו נבטה הוצאת הספרים  "ספריית פועלים".  למדים אנו שיהושע הניג היה מהראשונים שקיבלו את עותק הספר מיד לאחר הדפסתו.

78 שנה לאחר שנחתמו למעלה מארבעים חתימות מקוריות הן שבות הביתה אל הארכיון ומלמדות אותנו פרק חשוב בערכה של ידידות וחברות אמת, כמו גם על האדם שאליו הן נשלחו.


יובל דניאלי – קיץ 2017